ŘETÍZKová šatna

Tábor Rovnost na Jáchymovsku patřil mezi největší z osmnácti československých trestaneckých pracovních táborů zřízených komunistickým režimem k těžbě uranu pro sovětský jaderný program.

V roce 1960 byl tábor zrušen a srovnán se zemí.  Na jeho místě dnes stojí chatová osada. Zbořen byl i důlní areál u šachty Rovnost. Nepohodlná minulost tohoto místa měla být zcela zapomenuta a dlouho ji nic nepřipomínalo.

Celý areál dolu a lágru Rovnost je dnes chráněn jako památka UNESCO. Poslední budova v původním stavu je dnes právě  „Řetízkárna“.

Budova sloužila jako převlékárna pro vězně pracovního tábora Rovnost, kteří si uvnitř na řetízky zavěšovali své fárací obleky a vytahovali je na nich ke stropu, protože jim tak „fáráky“ mohly lépe proschnout.

Naším cílem je záchrana Řetízkárny.

náš cíl

Stavba rychle chátrá, nemá okna a nedávno se zbortila její střecha. My v ní však vidíme nevyčíslitelnou historickou hodnotu, ale také obrovský potenciál jako skvělého místa pro důstojnou připomínku historie lágru a lidí, kteří jím prošli. 

Budovu se nám na podzim 2022 podařilo vykoupit (více zde). Teď jí chceme opravit a přeměnit v komunitní centrum sloužící ke vzdělávání o Krušných horách, jejich obyvatelích a traumatech 20. století. Prostor by měl být také místem pro setkávání a pořádání různých kulturních akcí, letních škol a destinací v rámci procházek po obnovené naučné stezce Jáchymovské peklo.

sbírka na rekonstrukci

Pro vykoupení objektu jsme se zadlužili částkou 300 000 Kč. Zároveň stojíme před náročným úkolem budovu zastřešit a začít citlivě rekonstruovat. 

Nezbytné finanční prostředky hodláme získat jak vlastní činností spolku (přednášky, provádění, workshopy atp.), tak veřejnou podporou prostřednictvím konta Řetízkárna. 

Pokud můžete, přispějte libovolnou částkou pomocí QR kódu nebo klasickým bankovním převodem na následující účet:

Název banky: Raiffeisenbank a.s.
Název účtu: Političtí vězni.cz
Účet (platby v Kč): 5976831001/5500
Sdělení pro příjemce: Záchrana Řetízkárny

Za Váš finanční dar Vám ochotně vystavíme darovací smlouvu. 

DĚKUJEME. Vážíme si každé Vaší pomoci. Komunita kolem Řetízkárny se stále rozrůstá. Přidejte se k nám!

o nás