PROČ ŘETÍZKÁRNA?

Budova takzvané Řetízkárny sloužila jako převlékárna pro vězně pracovního tábora Rovnost u Jáchymova v 50. letech minulého století. V roce 1961 byl tábor zrušen a srovnán se zemí. Zbořen byl i důlní areál u šachty Rovnost. Poslední připomínka v původním stavu je dnes právě Řetízkárna. Na podzim roku 2022 se Spolku Političtí vězni.cz podařilo objekt vykoupit. V plánu je ho opravit a přeměnit v komunitní centrum sloužící ke vzdělávání o Krušných horách, jejich obyvatelích a traumatech 20. století.

MINULOST

Tábor Rovnost na Jáchymovsku patřil mezi největší z osmnácti československých trestaneckých pracovních táborů zřízených komunistickým režimem k těžbě uranu pro sovětský jaderný program. Součástí byla i řetízková šatna – takzvaná Řetízkárna. Budova sloužila jako převlékárna pro vězně pracovního tábora Rovnost, kteří si uvnitř na řetízky zavěšovali své fárací obleky a vytahovali je na nich ke stropu, protože jim tak „fáráky“ mohly lépe proschnout. V roce 1961 byl tábor zrušen a srovnán se zemí.  Na jeho místě dnes stojí chatová osada. Zbořen byl i důlní areál u šachty Rovnost. Nepohodlná minulost tohoto místa měla být zcela zapomenuta a dlouho ji nic nepřipomínalo.

SOUČASNOST

Celý areál dolu a lágru Rovnost je dnes chráněn jako památka UNESCO. Poslední budova v původním stavu je dnes právě  Řetízkárna. Budovu se na podzim 2022 podařilo vykoupit Spolku Političtí vězni.cz. Cílem je jeho rekonstrukce a přeměna v komunitní a vzdělávací centrum.

BUDOUCNOST

Stavba rychle chátrá, nemá okna a nedávno se zbortila I její střecha. My v ní však vidíme nevyčíslitelnou historickou hodnotu a obrovský potenciál. Jedná se o skvělé místo pro důstojnou připomínku historie lágru a lidí, kteří jím prošli. Z prostoru by mělo vzniknout místo pro setkávání, naslouchání a smíření.

SBÍRKA NA REKONSTRUKCI

Pro vykoupení objektu jsme se zadlužili částkou 300 000 Kč. Zároveň stojíme před náročným úkolem budovu zastřešit a začít citlivě rekonstruovat. Nezbytné finanční prostředky hodláme získat jak vlastní činností (přednášky, provádění, workshopy apod.), tak veřejnou podporou prostřednictvím konta Řetízkárna. 

Za finanční dar vám vystavíme i darovací smlouvu. Děkujeme, vážíme si každé pomoci. Komunita kolem Řetízkárny se stále rozrůstá, přidejte se k nám i vy!

KDO ZA TÍM VŠÍM STOJÍ?

SPOLEK POLITIČTÍ VĚZNI.CZ

Spolek Političtí vězni.cz iniciuje záchrany Řetízkárny. O popularizaci témat spojených s politickými vězni členové usilují přes 20 let.

STUDIO COSMO

Členové architektonického Studia COSMO jsou autory vize budoucí podoby bývalé řetízkové šatny na jáchymovské Rovnosti.

KOMUNITA

Řetízkárna by měla v budoucnu sloužit k setkávání. Chceme, aby se jednalo o místo, na jehož tvorbě se budou podílet lidé. Těší, že už dnes exxistuje komunita, které minulost ani budoucnost Řetízkárny není lhostejná.

ROK 2023
V ČÍSLECH:

xxx

provedených škol za rok

2

oficiální setkání s podporovateli

4

dobrovolnické úklidové brigády

1

populárně-naučný festival