ŘETÍZKÁRNA

KDO?

Za iniciativou „záchrana Řetízkárny“ stojí Spolek Političtí vězni.cz. Hlavním mediálním partnerem a podporovatelem je. Tým se z velké části skládá z dobrovolníků z Krušných hor, ale i dalších koutů České republiky. Komunita lidí, kterým není osud místa lhostejný, se neustále rozrůstá, čehož si moc vážíme.

JAK?

Autory vize budoucí podoby bývalé řetízkové šatny na jáchymovské Rovnosti jsou členové architektonického Studia COSMO. Jedna ze zakladatelek Tereza Kabelková je členkou Spolku Političtí vězni.cz. Má k problematice osobní vztah, jelikož její pradědeček poznal hrůzy pracovních lágrů na Jáchymovsku.

CO DĚLÁME?

Snažíme se překonat letitou společenskou lhostejnost a vrátit jáchymovským tématům kontext a pozornost. Chceme skrze naše aktivity spojovat lidi, kterým záleží na minulosti, ale i budoucnosti místa.


JAK NÁS PODPOŘIT?

Pro vykoupení objektu jsme se zadlužili částkou 300 000 Kč. Zároveň stojíme před náročným úkolem budovu zastřešit a začít citlivě rekonstruovat. Nezbytné finanční prostředky hodláme získat jak vlastní činností, tak veřejnou podporou.

HŘEBÍKEM PROTI LHOSTEJNOSTI

Pomozte nám překonat letitou společenskou lhostejnost a vrátit jáchymovským tématům kontext a pozornost. Hřebíky jsou to málo, co se s řetízkové šatny dochovalo. Posbírali jsme je a severočeská sklářka Libuše Laurinová zafoukala do skla. Vy si je můžete koupit za symbolických 1961 Kč a přispět tím k tomu, aby příběhy (nejen) Řetízkárny nezapadly.

BENEFIČNÍ FESTIVAL ŘETÍZKÁRNA

O víkendu 31. 5. – 2. 6. proběhne v Jáchymově další Festival Řetízkárna. V pátek ho odstartuje benefiční trojkoncert kapel Vítkovo kvarteto, Veteráni studené války a The Primitives Group. V předprodeji jsou vstupenky, jejichž výtěžek poputuje na vznik komunitního a vzdělávacího centra.

SBÍRKA PŘES DARUJME.CZ

Staňte se našimi dárci a pomozte záchraně bývalé důlní převlékárny na jáchymovské Rovnosti. Přispívat můžete pravidelně, ale i jednorázově. Za jakoukoli podporu děkujeme, Řetízkárna vám to jednou vrátí!

TRANSPARENTNÍ ÚČET

Přispívat můžete také na náš transparentní účet:

NÁZEV BANKY – Raiffeisenbank a.s.
NÁZEV ÚČTU – Političtí vězni.cz
ČÍSLO ÚČTU – 5976831001/5500
SDĚLENÍ PRO PŘÍJEMCE – Záchrana Řetízkárny

Za finanční dar vám vystavíme darovací smlouvu. Děkujeme!

MINULOST

Tábor Rovnost byl jedním patřil mezi největší z 18 československých trestaneckých pracovních táborů zřízených komunistickým režimem k těžbě uranu pro sovětský jaderný program. Součástí tábora byla i řetízková šatna, která sloužila jako převlékárna pro vězně, kteří si uvnitř na řetízky zavěšovali své fárací obleky a vytahovali je na nich ke stropu, protože jim tak mohly lépe proschnout. V roce 1961 byl tábor zrušen a srovnán se zemí. Na jeho místě dnes stojí chatová osada. Nepohodlná minulost tohoto místa měla být zcela zapomenuta a dlouho ji nic nepřipomínalo.

SOUČASNOST

Celý areál dolu a lágru Rovnost je dnes chráněn jako památka UNESCO. Poslední budova v původním stavu je dnes právě Řetízkárna. Budovu se na podzim 2022 podařilo vykoupit Spolku Političtí vězni.cz. Cílem je jeho rekonstrukce a přeměna v komunitní a vzdělávací centrum. Z místa by měl vzniknout také prostor pro setkávání a odpuštění. Iniciátorům „záchrany Řetízkárny“ se daří formovat komunitu, kteří se snaží o oživení místa. V řetízkové šatně proběhlo několik úklidových brigád, konají se zde populárně-naučné akce a setkání s podporovateli.

BUDOUCNOST

Stavba rychle chátrá, ale my v ní i přesto vidíme nevyčíslitelnou historickou hodnotu a obrovský potenciál. Jedná se o skvělé místo pro důstojnou připomínku historie lágru a lidí, kteří jím prošli. Z prostoru vzniká místo pro setkávání, naslouchání a smíření. Architektonické Studio COSMO již zpracovalo architektonickou studii a pracuje na projektové dokumentaci. Na podzim 2023 byla na rekonstrukci podána žádost do přeshraničního projektu Interreg Česko-Sasko, který by zajistil několikaleté financování přeměny. Celková rekonstrukce by měla vyjít na cca 45 miliónů Kč.

Děkujeme Destinační agentuře Krušnohoří/Erzgebirge za zaznamenání příběhu Řetízkárny!