VYŠLO O NÁS
ŘETÍZKÁRNA V MÉDIÍCH
MÍSTO DĚJE KRUŠNOHOŘÍ: Klement Gottwald čestným občanem Jáchymova
Na místě kdysi krutého lágru Rovnost stojí nad Jáchymovem chaty. Vznikly tam, kde trpěli, umírali v 50. letech 20. století političtí vězni. Dolovali uran, jenž se vozil do Sovětského svazu. Jedna z největších krádeží v našich dějinách zůstala nepotrestaná. Stejně tak zůstává Klement Gottwald čestným občanem města Jáchymov.
Víkendové výletování: Řetízkárna bývalého uranového dolu ukrývá příběhy vězňů i jejich dozorců
Jmenuje se Řetízkárna, přestože dnes už je tam řetízek jediný. Leží vzdušnou čarou 1, 5 km od Jáchymova. Co je vlastně zač ruina zvláštní budovy, která má pod neexistujícím stropem kovové traverzy s divnými kolečky? V budoucnu se má stát místem setkávání, dnes je spíš připomínkou komunistického lágru. Řetízkárna je to jediné, co z tábora zbylo, na pozemku dnes stojí chatová kolonie.
Festival Řetízkárna se koná už tento víkend. Přijďte se pobavit a zároveň pomoct jedinečné památce
Festival Řetízkárna se vrací ve velkém stylu! Letošní ročník slibuje víkend plný zábavy, hudby a kulturních aktivit, a to vše ve prospěch záchrany jedinečné památky – řetízkové šatny na Rovnosti.
ROCKOVÁ zpovědnice RADIA BEAT s Tomášem bouškou
Hostem Honzy Hamerníka v Rockové zpovědnici Radia Beat byl Tomáš Bouška, iniciátor záchrany důlní řetízkové šatny na jáchymovské Rovnosti. Tématem rohovoru byl i Festival Řetízkárna 2024.
O zločinech 50. let by se mělo více mluvit. Iniciativa „Záchrana Řetízkárny“ se o to snaží třeba skrze pořádání festivalů
Od roku 2022 vzniká na jáchymovské Rovnosti nové místo pro setkávání. O oživení bývalé důlní převlékárny, takzvané Řetízkárny, se s podporou dobrovolníků aktivně snaží Spolek Političtí vězni.cz. Na místě připravuje populárně-naučný program a přibližuje tak problematiku 50. let širší veřejnosti. První červnový víkend v krušnohorském Jáchymově proběhne druhý ročník Festivalu Řetízkárna. Jeho součástí bude benefiční trojkoncert, diskuze nebo promítání v komunitním kině. Diváci se mohou těšit na premiéru minidokumentu Příběh hřebíku, který vznikl v rámci kampaně Pověsme lhostejnost na hřebík!
Festival Řetízkárna: Přijďte se pobavit, užít si víkend a zároveň pomoct jedinečné památce
Festival Řetízkárna se vrací ve velkém stylu! Letošní ročník slibuje víkend plný zábavy, hudby a kulturních aktivit, a to vše ve prospěch záchraně jedinečné památky – řetízkové šatny na Rovnosti.
Sklářka chce zachránit řetízkovou šatnu v bývalém táboře Rovnost. Její otec byl u StB
Tisíc zrezivělých hřebíků ze střechy řetízkové šatny v bývalém táboře Rovnost – to je jedna z mála hmatatelných památek na komunistické lágry na Jáchymovsku. Teď mají pomoct zachránit poslední budovu v původním stavu, kterou je právě řetízkárna. Sklářka Libuše Laurinová se rozhodla vyrobit z nich upomínkové předměty.
VIDEO: Působivý československý klip Jáchymov připomíná peklo komunistických lágrů
Petr Linhart a skupina Hmlisto pokračují v československé spolupráci emotivním klipem Jáchymov. Jejich album Československá bylo událostí na české i slovenské scéně akustické hudby. Nyní dostává navíc zdařilý bonus v podobě klipu k jedné ze svých nejsilnějších skladeb.
První oficiální festival Řetízkárna je tady! Přijďte se pobavit a podpořte dobrou věc
Už v sobotu 3. června se na záchranu bývalé řetízkové šatny v Jáchymově uskuteční festival Řetízkárna. Pořádá ho spolek Političtí vězni.cz ve spolupráci s Novinářským inkubátorem.
František Paleček, velitel, který si zakládal na špatné pověsti
Nezapomenutelný surovec, sadista nebo rovnou „usmívající se ďábel“. Tak mluvili vězni komunistických lágrů na Jáchymovsku o veliteli tábora Rovnost. Všichni si mysleli, že se jmenoval Albín Dvořák a že pro jeho malý vzrůst se mu posměšně přezdívalo Paleček. Jeho pravou identitu i cestu obyčejného účetního do čela obávaného pracovního tábora připomene v pořadu Portréty historik Michal Louč.
,Facka jde, psychické vydírání je horší.‘ Jozef Kycka nezradil kamaráda, komunisté ho odsoudili na 18 let
Jozefa Kycku odsoudili v 50. letech komunisté k 18 letům v Jáchymovských dolech. Jeho osud – tak jako řadu dalších – zaznamenal projekt Političtí vězni.cz. Ten se snaží vrátit do veřejného povědomí příběhy komunistických lágrů a jejich vězňů. Většina táborů na Jáchymovsku zmizela – na jejich místech jsou teď chatové osady, nebo husté lesy.
Koupil poslední budovu u lágru v Jáchymově, teď připomíná téma politických vězňů. Nezapomínejme, říká Tomáš Bouška
Vyzdvihnout téma politických vězňů z okraje zájmu široké veřejnosti se dlouhodobě snaží předseda a zakladatel Spolku Političtí vězni.cz Tomáš Bouška. I proto odkoupil za několik stovek tisíc korun budovu takzvané Řetízkárny u jáchymovského dolu Rovnost. Ruinu se nyní snaží společně s dalšími dobrovolníky zrekonstruovat a vybudovat v jejích prostorách vzdělávací centrum. Nejen o tom se rozpovídal v dalším díle seriálu Bez servítků.
TOMÁŠ BOUŠKA: „Jáchymov je plastickou učebnicí historie i přítomnosti“
Předseda spolku Političtí vězni.cz, absolvent doktorského programu Ústavu politologie na Univerzitě Karlově v Praze, tvůrce Novinářského inkubátoru, zapálený odborník v problematice politických vězňů, perzekucí a genocid,
i neúnavný stopař po cestách zločinů komunistického režimu. Občanský aktivista, který přivedl na svět dvě neziskovky a jak o sobě sám říká: „Nadšenec a blázen, který věří, že se všechno povede.“ To je Tomáš Bouška.
Řetízkárna v Jáchymově má nového majitele. Z bývalé převlékárny politických vězňů vznikne komunitní centrum
Řetízkárna v Jáchymově má nového majitele. Koupil ji spolek Političtí vězni.cz. Postupně chce zrekonstruovat budovu, která dřív sloužila jako převlékárna politických vězňů z uranového dolu Rovnost.