NeverMore 68 #navystavisti

TISKOVÁ ZPRÁVA NeverMore 68

NeverMore 68 na Výstavišti: Výstaviště Praha přebírá štafetu Českého rozhlasu

Festival o svobodě a pravdě NeverMore 68 letos s podtitulem: d e z i n f o r m a c e. Mluvme nahlas a fakticky o událostech dávných i nedávných, aby nikdy nebyly zapomenuty a vyprávěny tak, jak se nestaly

Srpen, 2023 – Druhý ročník kulturně společenského festivalu NeverMore 68 se uskuteční v den výročí 55 let okupace tehdejšího Československa 21.8. od 16.00 do 22.00 hodin na Výstavišti. Vedle samotné připomínky vpádu vojsk Varšavské smlouvy na naše území budou jedním z hlavních letošních témat dezinformace. Nadcházející ročník připravilo Výstaviště Praha ve spolupráci s Ústavem nezávislé žurnalistiky, spolkem Díky, že můžem a Českým rozhlasem Radiožurnál s tím, že na akci přijala pozvání řada dalších významných médií a spolků spolupodílejících se na diskusních panelech i doprovodných aktivitách. Chybět nebude Deník N či Respekt, mladší generací zastoupí magazín Refresher, ze spolků a organizací pak Gulag.cz, Proti ztrátě paměti, Dekomunizace,.z.s., Muzeum na demarkační linii v Rokycanech nebo Političtí vězni.cz. Studio Lunchmeat pak zajistí tematickou projekci na Maroldovo panoráma a v rámci hudební části se mohou návštěvníci těšit na I Love You Hunny Bunny nebo uskupení Tamara. NeverMore 68, to jsou koncerty, diskuse, výstavy, projekce a zejména vzájemný dialog a oslava svobody a pravdy.  

Výstaviště Praha přebírá štafetu Českého rozhlasu

NeverMore 68 je kulturní festival, jehož hlavním cílem je pro letošní rok nejen připomenout památku 55. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy na území tehdejšího Československa, ale také apelovat primárně na mladší generaci stejně jako další vnímavé posluchače a diváky v otázce dezinformací, které dnes představují jednu z nejsilnějších geopolitických zbraní. Dezinformace jako téma se objeví napříč diskusními panely v hlavním stanu u Skateplazy na konci Bruselské cesty, který bude mít pod svou taktovkou Ústav nezávislé žurnalistiky a spolek Díky, že můžem. Jednu z hlavních rolí zde však zastoupí také Český rozhlas, který patří k symbolům událostí roku 1968.

„21. srpen byl pro Český rozhlas vždy výjimečným datem, a to nejen kvůli zásadní roli Československého rozhlasu v prvních hodinách a dnech okupace Československa. Je opravdu důležité si tyto události připomínat a jsem rád, že po 50. výročí, kterému jsme se jako Český rozhlas velmi věnovali, po nás převzala štafetu akce NeverMore 68, která připomene letošní 55. výročí a bude se konat 21. srpna na Výstavišti,“ komentuje účast Českého rozhlasu na akci NeverMore 68 Ondřej Suchan, ředitel ČRO Radiožurnál.

Autorka akce NeverMore 68, programová manažerka Výstaviště Praha Barbora Šubrtová dále k obsahu dodává: „Občanská připomínka sovětské okupace Československa tady dlouho chyběla, i když jsou to události, které zásadně a nenávratně změnily běh dějin pro naši zemi. A protože dějiny mají tendenci se opakovat, rozhodli jsme se položit při letošním 55. výročí hlavní důraz na téma dezinformací, překrucování historie a historických faktu, protože v současné době jsme přesně tohoto svědky. NeverMore 68 je akce, která propojuje média, subjekty a spolky a jako největší občanská připomínka nabídne různorodý program koncertů, přednášek, výstav, rozšířené a virtuální reality i projekce na Maroldovo panoráma od studia Lunchmeat. Akce připomene historické souvislosti třeba i prostřednictvím vystaveného tanku T 55, který byl součástí okupačních vojsk.“

Speciální host akce Alexej Makarov

Pozvání na akci přijal i speciální host Alexej Makarov, ruský historik, archivář a spolupracovník ruského sdružení Memorial. Alexej Makarov se specializuje na studium sovětské historie v období 1953–1987, konkrétně Sovětský svaz v době „tání“ a „stagnace“. Ve své praxi se zaměřuje také na disidentské hnutí a samizdat. Současná politická i mediální situace v Rusku a řadu dalších otázek vztahujících se nejen k tehdejší okupaci Československa a informování o daných událostech v ruských učebnicích zodpoví pan Makarov v rámci jednoho diskusního bloku v odpoledních hodinách v podcastovém stanu.

Dezinformace v hlavní roli podcastového stanu

Mezi diskutujícími hosty v podcastovém stanu, který zajišťuje ve spolupráci s Výstavištěm Praha Ústav nezávislé žurnalistiky a spolek Díky, že můžem, se dále v třicetiminutových blocích představí Český rozhlas Radiožurnál, magazín Refresher, který cílí zejména na mladší publikum, Deník N či magazín Respekt. Každé médium se bude ve svém diskusním bloku věnovat tematice dezinformací z mnoha úhlů pohledu stejně jako tématu okupace z roku 68 a současné analogii s událostmi na Ukrajině.

Výstavy, hudba i projekce

Celé odpoledne nabídne na Výstavišti bohatý kulturní program, a to výstavy, koncerty i večerní tematickou projekci na Maroldovo panoráma od studia Lunchmeat. Mezi spolky a organizacemi, které jsou zapojeny do programu i panelových diskusí, se dále návštěvníci setkají se zástupci Gulag.cz, Proti ztrátě paměti, Dekomunizace,.z.s., Muzeum na demarkační linii v Rokycanech nebo Političtí vězni.cz. Hudební část akce přinese koncerty I Love You Honey Bunny nebo skupiny Tamara. V rámci výstav budou připraveny nejen tematické fotografie, ale také těžká technika včetně tanku T 55, který byl součástí okupačních vojsk.

Záštitu nad akcí NeverMore 68 převzali Mgr. Jana Černochová, ministryně obrany ČR a JUDr. Jiří Pospíšil, náměstek primátora hl. m. Prahy.

Vstupné na akci je zdarma.

www.navystavisti.cz


Kontakt pro média: Linda Antony, tel: 777 16 88 99 / email: linda.antony@navystavisti.cz