PŘÍBĚH HŘEBÍKU

POVĚSME LHOSTEJNOST NA HŘEBÍK!

Pomozte nám překonat letitou společenskou lhostejnost. Pokusme se společně vrátit jáchymovským tématům kontext a pozornost. Opravme řetízkovou šatnu, posledního autentického svědka toho, co se v 50. letech dělo na Jáchymovsku. Vraťme místu důstojnost. Postavme místo setkávání, naslouchání a smíření.

Hřebíky jsou to málo, co se dochovalo. Posbírali jsme je a severočeská sklářka Libuše Laurinová je zafoukala do skla. Vy je můžete koupit a přispět tím k tomu, aby příběhy (nejen) Řetízkárny nezapadly.

Pověste s námi lhostejnost na hřebík! Za symbolickou částku 1961 Kč si pořiďte jedinečný upomínkový předmět, kterým podpoříte dobrou věc. Vyzvednout si ho můžete třeba na Festivalu Řetízkárna 2024.

JAK ZÍSKAT SVŮJ HŘEBÍK?

70 000+

životních příběhů je spojeno s těžbou uranu v padesátých letech v Československu

1 961 Kč

za hřebík, protože 1. 6. 1961 byl zrušen tábor Rovnost, čímž skončila těžba na místě

45 miliónů Kč

je potřeba na rekonstrukci a přeměnu Řetízkárny

VEŘEJNÁ SBÍRKA NA DARUJME.CZ

PODPOŘTE ZÁCHRANU ŘETÍZKÁRNY!

 

LIBUŠE LAURINOVÁ

je vyučenou sklářkou. V severočeském městysu Zásada má svou dílnu, ve které pod značkou Veselá světýlka vytváří různé dekorační předměty z borokřemičitého skla. K Jáchymovsku má vazbu díky svému otci, který v uranových dolech pracoval jako civilní zaměstnanec. V té době však stále průsobil u Státní bezpečnosti. Paní Laurinová prostřednictvím zasklívání hřebíků pomáhá záchraně Řetízkárny a, dle vlastních slov, splácí dluh za svého otce.

SKLÁŘKA CHCE ZACHRÁNIT ŘETÍZKOVOU ŠATNU V BÝVALÉM TÁBOŘE ROVNOST. JEJÍ OTEC BYL U STB

Tisíc zrezivělých hřebíků ze střechy řetízkové šatny v bývalém táboře Rovnost – to je jedna z mála hmatatelných památek na komunistické lágry na Jáchymovsku. Teď mají pomoct zachránit poslední budovu v původním stavu, kterou je právě Řetízkárna. Sklářka Libuše Laurinová se rozhodla vyrobit z nich upomínkové předměty. Redaktorka Lucie Korcová zaznamenala příběh hřebíků z jáchymovské Řetízkárny pro web irozhlas.cz.

FESTIVAL ŘETÍZKÁRNA 2024

Festival Řetízkárna je opět tady! Letos jsme pro vás od 31. 5. do 2. 6. připravili pestrý program ve znamení hřebíku. Zapište si termín a přijďte podpořit záchranu řetízkové šatny v Jáchymově a vrátit místu pozornost, kterou si zaslouží. V sobotu 1. 6. se můžete těšit na premiéru minidokumentu Příběh hřebíku a diskuzi s autorem Ondřejem Kavanem a iniciátorem myšlenky Tomášem Bouškou.

SPOLEČENSKÝ VEČER PŘÁTEL VÍTKOVA KVARTETA

BENEFIČNÍ TROJKONCERT NA JÁCHYMOVSKÉ ŠLIKOVĚ VĚŽI

V pátek 31. 5. zahájí­ festivalový víkend benefiční koncert kapel Vítkovo kvarteto, Veteráni studené války a The Primitives Group.

Sdružení přátel Vítkova kvarteta věnovalo záchraně řetízkové šatny několik svých vystoupení už minulý rok v rámci festivalového koncertování. Letos zahrají přímo v Jáchymově. Nenechte si koncert uniknout. Lístky jsou v předprodeji zde. Výtěžek poputuje na vznik komunitního a vzdělávacího centra Řetízkárna!

PŘÍBĚH HŘEBÍKU

KDO ZA TÍM STOJÍ?

Hřebíky jsou skoro to nejcennější, co se z Řetízkárny dochovalo. My je zachránili a chceme skrze ně šířit příběhy (nejen) řetízkové šatny dál. V sobotu 1. 6. se v rámci Festivalu Řetízkárna 2024 můžete těšit na premiéru minidokumentu Příběh hřebíku.

Tomáš Bouška

zakladatel a předseda Spolku Političtí vězni.cz, hlavní iniciátor záchrany Řetízkárny

Ondřej Kavan

filmař, autor dokumentu Příběh hřebíků z Řetízkárny