FESTIVAL ŘETÍZKÁRNA 2024

31. 5. – 2. 6. 2024, JÁCHYMOV

BENEFIČNÍ TROJKONCERT VÍTKOVA KVARTETA, VETERÁNŮ STUDENÉ VÁLKY A THE PRIMITIVES GROUP

V pátek 31. 5. 2024 jsme zahájili Festival Řetízkárna 2024 benefičním trojkoncertem kapel Vítkovo kvarteto, Veteráni studené války a The Primitives Group na jáchymovské Šlikově věži. Záchranu důlní řetízkové šatny na jáchymovské Rovnosti přijelo skrze pravý big beat podpořit přes 200 lidí, které neodradilo ani pravé krušnohorské počasí. Výtěžek z prodaných vstupenek putuje na vznik vzdělávacího centra Řetízkárna.

FESTIVAL ŘETÍZKÁRNA 2024

Program Festivalu Řetízkárna 2024 se v sobotu 1. 6. 2024 přesunul přímo do důlní řetízkové šatny z 50. let na jáchymovské Rovnosti. Ještě předtím začala však od 10:00 proběhly dvě komentované procházky po Naučné stezce Jáchymovské peklo s průvodci ze Spolku Političtí vězni.cz Marcelem Vajnarem a Michalem Loučem.

Dění v Řetízkárně bylo oficiálně zahájeno ve 14:00 úvodní řečí předsedy Spolku Političtí vězni.cz Tomáše Boušky, hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka, spisovatele a ředitele DAS Krušnohoří Štěpána Javůrka, ředitele společnosti Montanregion Krušné hory – Erzgebirge Michala Urbana a zástupkyň spolku Dcery.cz. Došlo i na kladení květin a symbolické zavěšení lhostejnosti na hřebík. V průběhu zahájení proběhla také dražba obrazů volnočasové umělkyně Barbory Houškové, která výtěžek 26 000 Kč věnovala na záchranu Řetízkárny. Děkujeme Baru i všem, kteří si její díla zakoupili!

Na Rovnosti se uskutečnila procházka s komentářem historika Michala Louče a geologa Michala Urbana.

V prostorách Hotelu Berghof mezitím probíhalo promítání v provizorním komunitním kině. Účastníci měli možnost zhlédnout filmovou úvahu o budoucnosti naší paměti uzavřené v areálu věznice v Uherském Hradišti Vězení dějin a následně diskutovat s producentkou Annou Stránskou. Stejný scénář potom proběhl i u dokumentu Případ Modrý, který přijel uvést režisér Roman Vávra. V rámci Festivalu Řetízkárna 2024 proběhla mimo jiné premiéra mini filmu Hřebík, který je pilotním dílem dokumentární série Příběhy Řetízkárny z dílny filmaře Ondřeje Kavana.

Debatovalo se i přímo v Řetízkárně, a to na téma traumat 20. století a procesu uzdravení. O svých zkušenostech promluvili psychoterapeutka a jedna z posledních mluvčích Charty 77 Věra Roubalová a filmař, scénárista a publicista Pepi Lustig, syn židovského spisovatele Arnošta Lustiga.

Na Rovnosti se i zpívalo a tančilo. Hudební program v 16:30 zahájilo studentské trio J.A.T. Uzavřela ho západočeská kapela Signál.

Po celý den na místě probíhaly kreativní dílny (nejen) pro děti pod vedením umělkyně Michaely Horákové. Program zakončil tematický light design z dílny Haly 40.

FESTIVAL ŘETÍZKÁRNA 2024

V neděli 2. 6. 2024 jsme poslední festivalový den zahájili komunitním brunchem a výrobou laviček do Řetízkárny s Marcelem Vajnarem.

Následovala debata se skauty-mukly Jiřím Lukšíčkem a Jindřichem Valentou, kteří část svého pobytu v jáchymovských uranových lágrech strávili přímo na Rovnosti. To vše za doprovodu Ondřeje „Lazebníka“ Přerovského ze Skautského oddílu Velena Fanderlika, který slaví 30 let od vzniku a navázal na odkaz roverského kmene Rovnost.